Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się operacyjnym leczeniem schorzeń jamy ustnej, szczęki, żuchwy i tkanek przyległych. Jej zakres wykracza poza standardowe leczenie zębów i obejmuje procedury wymagające interwencji dotyczącej tkanek twardych i miękkich wokół zębów.
Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?
Chirurdzy stomatologiczni zajmują się także leczeniem zmian chorobowych w jamie ustnej, takich jak torbiele, ropnie, włókniaki czy inne zmiany patologiczne wymagające ich usunięcia i badania histopatologicznego. Powszechnie wykonuje się również resekcje wierzchołków korzeni, czyli zabiegi mające na celu usunięcie ognisk zapalnych z okolic wierzchołków korzeni zębów.
Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne
Jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych w stomatologii jest usuwanie zębów – zarówno tych zniszczonych próchnicą, jak i zatrzymanych ósemek, które nie przebiły się przez dziąsło, a także zębów położonych nietypowo lub w sposób utrudniający ich tradycyjne usunięcie.
Chirurgia stomatologiczna obejmuje również przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego lub implantologicznego, na przykład poprzez podniesienie dna zatoki szczękowej czy sterowaną regenerację kości. Niektóre zabiegi chirurgiczne, jak odsłonięcie zatrzymanego zęba i jego wprowadzenie do łuku, wykonywane są we współpracy z ortodontą.



Znieczulenie miejscowe i opieka pozabiegowa
Dzięki postępowi medycznemu/technologicznemu i wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, większość zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej można dziś przeprowadzać bezboleśnie w warunkach ambulatoryjnych (leczenie bez hospitalizacji), minimalizując dyskomfort pacjenta. W niektórych wymagających przypadkach (z uwagi na zakres zabiegu lub stan zdrowia pacjenta) lekarz stomatolog zabezpiecza pacjenta farmakologicznie, zarówno przed, jak i po zabiegu.
Kluczowe różnice pomiędzy stomatologią ogólną a chirurgią stomatologiczną
Czym różni się zakres zabiegów stomatologii ogólnej od zakresu zabiegów chirurgii stomatologicznej?
Stomatologia ogólna zajmuje się leczeniem zachowawczym zębów: usuwaniem próchnicy, leczeniem kanałowym, wypełnieniami, higieną jamy ustnej.
Natomiast chirurgia stomatologiczna obejmuje zabiegi operacyjne związane z naruszeniem ciągłości tkanek okołozębowych, jak:
- Usuwanie zatrzymanych zębów
- Resekcje i hemisekcje – zabiegi mające na celu uratowanie zęba przed ekstrakcją, stosowane w przypadku zaawansowanych stanów zapalnych
- Leczenie torbieli
- Przeszczepy dziąseł lub kości
- Wszczepianie implantów zębowych.
Czy wymagana jest specjalizacja do wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej?
Zasadniczo lekarz dentysta bez specjalizacji ma uprawnienia do wykonania niemal wszystkich zabiegów stomatologicznych, najczęściej: leczenia próchnicy, chorób dziąseł, nieskomplikowanego leczenia kanałowego, protetycznego i chirurgicznego (np. prostych ekstrakcji).
Chirurg stomatologiczny to lekarz ze specjalizacją, który posiada uprawnienia do prowadzenia zaawansowanych zabiegów chirurgicznych, np.: usuwania zatrzymanych w kości zębów, zmian nowotworowych, leczenia złamań pourazowych kości, wykonywania skomplikowanych zabiegów implantologicznych związanych z rozległymi przeszczepami kości.
Jeśli podczas wstępnego badania stomatologicznego występują przesłanki do możliwych komplikacji podczas planowanego zabiegu, zabieg taki powinien być przeprowadzony przez lekarza specjalistę.