Uśmiechnięta dziewuszka na wiosennej łące

Higienizacja zębów – Odśwież swój uśmiech

Profesjonalna (wykonana w gabinecie stomatologicznym) higienizacja to oczyszczenie zębów z kamienia i osadu połączone z polerowaniem zębów oraz instruktażem higieny.

Efekt higienizacji z wykorzystaniem skalingu, piaskowania i polerowania
Zdjęcie zębów przed i po wykonaniu higienizacji

Skaling

Skaling to usunięcie kamienia nazębnego.Kamień to zmineralizowana płytka nazębna (składająca się z bakterii, resztek pokarmowych, złuszczonych komórek nabłonka, leukocytów, wapnia i fosforu). Odkłada się na powierzchni zębów, zarówno nad-, jak i poddziąsłowo, a jego obecność prowadzi do stanu zapalnego dziąseł, a następnie kości, które powodują utratę kości i dziąseł wokół zębów. Dlatego bardzo ważne jest, by, gdy już się pojawi, niezwłocznie go usunąć. Można wykonać to przy użyciu urządzeń wykorzystujących ultradźwięki.

Piaskowanie

Piaskowanie to oczyszczenie zębów z osadów i przebarwień znajdujących się w zagłębieniach zębów i uzupełnień. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą piaskarki stomatologicznej, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień będący mieszaniną preparatu i wody.

Polerowanie

Na zakończenie stomatolog, bądź higienistka stomatologiczna, wykonuje polerowanie, czyli polishing. Za pomocą specjalistycznej szczoteczki na zęby nakładana jest pasta, która ma właściwości oczyszczające i polerujące. Wygładzenie powierzchni zębów utrudnia bakteriom ponowną kolonizację.

Instruktaż higieny

Kiedy higienizacja dobiegnie końca, przeprowadzany jest instruktaż higieny, który ma na celu nauczyć pacjenta prawidłowego sposobu oczyszczania zębów w warunkach domowych, tak aby efekt higienizacji mógł pozostać na długo.

Pacjent, który ma przeprowadzoną poprawną higienizacje zębów i prawidłowo oraz systematycznie oczyszcza zęby, nie powinien mieć już potrzeby usuwania kamienia i osadu do końca życia.
Nieco inaczej wygląda sytuacja u pacjentów, którzy mają paradontozę i związane z tym okresowe pogłębienie kieszeni dziąsłowych. Tacy pacjenci nie są w stanie sami prawidłowo oczyszczać tych kieszeni, dlatego powinni zgłaszać się na higienizację zgodnie z zaleceniami lekarza.