Przestraszony pacjent stomatologiczny

Pełna konsultacja – drzwi do pełnej świadomości

W życiu często pierwsze kroki wydają się najtrudniejsze – tak też niejednokrotnie jest w przypadku podjęcia leczenia stomatologicznego. Pacjenci obawiają się bólu, wstydzą się nieprawidłowości występujących w jamie ustnej, nie wiedzą, co może zastać ich w gabinecie. Niejednokrotnie mają złe doznania z wcześniejszego leczenia stomatologicznego przeprowadzonego w innym gabinecie, co może rodzić obawy lub wręcz utrwalać ogólny brak zaufania do wszystkich stomatologów. U takich pacjentów najczęściej leczenie przeprowadzane jest sporadycznie i jego motywatorem jest ból lub inna „sytuacja awaryjna”.

Niestety, ze zdrowiem jamy ustnej jest jak z dominem – jeśli całość nie będzie prawidłowa, to ostatecznie nagłe pojedyncze niedomaganie zaskoczyć może nas serią następujących po sobie problemów i znacznie bardziej złożonym leczeniem. Na dodatek, nasz narząd żucia nie jest oddzielną częścią naszego organizmu i jego zły stan może mieć powiązanie m.in. z takimi schorzeniami jak: chroniczne bóle głowy, zapalenie stawów, wsierdzia, pęcherza, nerek, opon mózgowo-rdzeniowych, trądzik, choroby układu krążenia, a nawet choroby nowotworowe. Warto sobie to uświadomić.

Pierwszy ruch pionkiem

W Stomatologii Cyfrowej leczenie zaczynamy od przeprowadzenia pełnego badania – tylko po starannym jego wykonaniu jesteśmy w stanie właściwie zaplanować i poprowadzić leczenie.

Przy pierwszej wizycie pacjent powinien przekazać wszystkie istotne informacje dotyczące stanu zdrowia, jeśli przyjmuje leki, warto, by wcześniej zapisał ich nazwy oraz dawkowanie, nierzadko również lekarz może zapytać o przebyte choroby.
Lekarz, przeprowadzając pełne badanie, skupia się głównie na określeniu stanu zdrowia jamy ustnej, ale jednocześnie uwzględnia wszystkie czynniki ogólnoustrojowe mogące ten stan zaburzać. Wszelkie nieprawidłowości czy zmiany, klasyfikuje i uporządkowuje wg wskazań do leczenia i istotności dla zdrowia pacjenta.

Efekt estetyczny stanowi uwieńczenie leczenia i zarazem potwierdza, że jama ustna jest w należytym stanie.

Radosna pacjentka stomatologiczna

Szczegółowe badanie jamy ustnej i okolicznych tkanek pozwala na wykrycie:

Po skompletowaniu wszystkich danych lekarz omawia z pacjentem zastałą sytuację, proponuje przebieg leczenia oraz wstępnie określa związane z tym koszty. Jeśli w danym przypadku jest możliwość zastosowanie rozwiązań alternatywnych, pacjent może sam zdecydować o optymalnym dla niego wariancie.

Podsumowując, pełne badanie daje pacjentowi:

  1. Wiedzę na temat stanu zdrowia jamy ustnej oraz ewentualnych nieprawidłowościach, jakie w niej występują.
  2. Wiedzę na temat przyczyn nieprawidłowości oraz możliwości ich rozwiązania.
  3. Zaplanowanie kolejnych etapów leczenia.
  4. Świadomość dotyczącą stanu własnego zdrowia. 
  5. Drogowskazy do osiągnięcia zdrowego uśmiechu.

Serdecznie zapraszamy na pełne badanie jamy ustnej!

Dodaj komentarz