Rozchwiane zęby to coraz częstszy powód zgłaszania się pacjentów do stomatologa.
Przyczynami tego typu zjawiska mogą być:
- Choroba przyzębia, popularnie zwana parodontozą. Jest ona spowodowana niszczeniem przez bakterie i ich toksyny znajdujące się w jamie ustnej struktur podpierających zęby. Bakterie te łącząc się w grupy powodują destrukcję dziąsła oraz kości wyrostka zębodołowego, co prowadzi do poluzowania zębów, a przy braku odpowiednio wczesnej interwencji lekarskiej może doprowadzić do samoistnego wypadnięcia zębów. Najwcześniejszym objawem stanu zapalnego dziąsła, który może być początkiem parodontozy jest krwawienie z dziąseł. Ten często bagatelizowany przez pacjentów problem jest sygnałem poważnego problemu. W parodontozie niezwykle ważne jest rozpoczęcie leczenia w najwcześniejszej fazie choroby, kiedy bakterie rozpoczęły niszczenie dziąsła, ale jeszcze nie zdążyły zniszczyć kości. Wówczas szanse na całkowite wyleczenie są ogromne, a po leczeniu nie ma żadnych widocznych i odczuwalnych skutków. Przy braku podjęcia leczenia mogą dołączyć kolejne objawy zapalenia dziąseł i/lub przyzębia: zmiana koloru dziąsła, kształtu (np. obrzęk, „poszarpane” dziąsła), krwawienie w trakcie szczotkowania, nieprzyjemny zapach z ust i wreszcie rozchwianie zębów. W początkowej fazie choroby rzadko występującymi objawami parodontozy jest ból dziąseł oraz podwyższenie temperatury; dużo częściej występują w zaawansowanej fazie choroby.
- Uraz – w wyniku uderzenia może dojść do zerwania włókien ozębnej, uszkodzenia tkanek miękkich i twardych (dziąsła i kości) sąsiadujących z zębem. W ten sposób powstające rozchwianie może mieć charakter przejściowy lub trwały, może dotyczyć jednego, kilku lub wielu zębów. Jeżeli siła działająca na tkanki jest znaczna, rozchwianie może nawet prowadzić do utraty zęba lub zębów. Wczesne pojawienie się u lekarza może zapobiec wielu powikłaniom związanym z urazem.
- Bruksizm centryczny (zaciskanie zębów) oraz ekscentryczny (zgrzytanie zębami). Choroba ta często ma charakter nieświadomy, stanowi formę rozładowania stresu, bardzo często pacjent nie zdaje sobie sprawy z tej przypadłości, dopiero po dłuższej obserwacji, wywiadzie rodzinnym (nocne zgrzytanie lub zaciskanie) jesteśmy w stanie wychwycić problem i skutecznie go leczyć.
- Zgryz urazowy – występuje najczęściej przy nieprawidłowościach zgryzowych, zbyt wysokich wypełnieniach lub uzupełnieniach protetycznych (korony mosty), kiedy to jeden lub kilka zębów poddanych jest zbyt dużej sile w trakcie nagryzania. Takie przewlekłe działanie prowadzi do uszkodzenia tkanek, które utrzymują ząb w zębodole, co prowadzi do poluzowania zęba lub zębów.
- Resorpcja (czyli wchłanianie się) korzenia lub korzeni zębów, którą mogą wywołać:
- zaawansowana nieleczona próchnica, która prowadzi do zapalenia i martwicy miazgi,
- zapalenie ozębnej,
- przemieszczanie zębów,
- wybielanie wewnątrzkomorowe zębów martwych,
- przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
Czy można leczyć rozchwiane zęby?
Oczywiście, odpowiednie leczenie wdrażane jest w zależności od przyczyny problemu. Czasami wystarczy odpowiednio zdiagnozować pacjenta i usunąć czynnik etiologiczny, a organizm sam zregeneruje tkankę i ustabilizuje zęby. Jeśli organizm nie może sobie poradzić ze stanem chorobowym, to po usunięciu przyczyny pomagamy mu i przystępujemy do niwelowania skutków choroby.
Jak długo trwa leczenie rozchwianych zębów?
Przy odpowiednio wczesnej diagnozie i interwencji możemy szybko i skutecznie rozwiązać problem, często na jednej wizycie. Jeśli pacjent zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, leczenie może być długotrwałe i skomplikowane. Jednak wykorzystując najnowsze technologie stosowane w stomatologii, w każdym przypadku jesteśmy w stanie zapewnić leczenie ograniczające w maksymalnym stopniu zaistniały już stan chorobowy, zapewniające zatrzymanie się postępu choroby oraz stworzenie zdrowego i pięknego uśmiechu.
Czy rozchwiane zęby można unieruchomić?
Oczywiście, zabieg ten stosowano już od wielu lat. Dziś przeprowadza się go przy użyciu nowoczesnych materiałów i technik. Sztywna konstrukcja połączonych ze sobą zębów umożliwia gojenie zniszczonych tkanek wokół zębów i poprawia komfort pacjenta. Czasami takie połączenia wykonujemy wyłącznie na czas regeneracji pozabiegowej i są one usuwane po aktywnej fazie gojenia, w stanach zaawansowanej utraty kości wyrostka zębodołowego są one wykonywane jako prace długoterminowe, a nierzadko są używane przez pacjenta do końca życia.
Odpowiednio – subtelnie – unieruchomione zęby nie tylko wizualnie nie odbiegają od zdrowych zębów, ale również zapewniają komfort i umożliwiają pacjentom ponowne czerpanie radości z gryzienia twardych pokarmów.