Odbudowa złamanego zęba (zdjęcie wykonane 5 minut po zabiegu)

Usunięcie fragmentu pękniętego korzenia

Niestandardowe postępowanie to nasza specjalność – tym razem usunięcie fragmentu pękniętego zęba i ponowne jego umiejscowienie.

Pacjentka zgłosiła się z przewlekłymi (kilkumiesięcznymi) dolegliwościami bólowymi (sprowokowanymi nagryzaniem) jedynki lewej dolnej. Zdjęcie RVG punktowe ujawniło poprzeczne pęknięcie korzenia zęba w miejscu dyskwalifikującym zęba do dalszego leczenia.

RVG miejsce pęknięcia zęba

Dodatkowo wokół pęknięcia widoczne były zmiany w tkance, które wynikały z obecności bakterii i świadczyły o rozwoju stanu zapalnego.

RVG zmiany przyzębia

Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest usunięcie zęba i implantacja natychmiastowa. Jednak pacjentka nie wyraziła zgody na takie leczenie i poprosiła o leczenie alternatywne.

Podjęto niestandardową procedurę – atraumatyczne usunięcie zęba, odcięcie korzenia do miejsca pęknięcia oraz jego odpowiednie zaopatrzenie. O zębodół należało zadbać w taki sposób, aby nie doszło do zaniku kości i w razie decyzji pacjentki dotyczącej implantacji, można było ją sprawnie i szybko przeprowadzić, dlatego kość po usuniętym zębie oczyszczono mechanicznie i chemicznie (m.in. niejonowym nanosrebrem koloidalnym) oraz wypełniono materiałem kościozastępczym, który pokryto błoną uniemożliwiającą wrastanie dziąsła. Następnie w pierwotnym położeniu umieszczono własnego, odpowiednio przygotowanego zęba i połączono go z zębami sąsiadującymi.

Pacjentka wyszła z gabinetu uśmiechnięta i zadowolona.

Dodaj komentarz