wybielanie zębów porównanie

Wybielanie – ostatni krok do śnieżnobiałego uśmiechu

Jednym z najważniejszych czynników stanowiącym o atrakcyjności uśmiechu to jasny kolor zębów. Jednak nie każdy został obdarzony nim przez naturę. Ciemniejszy odcień zębów jest nie tylko uwarunkowany genetycznie, ale może pojawić się w wyniku:

  • zażywania niektórych leków,
  • palenia tytoniu,
  • picia kawy i herbaty,
  • braku odpowiedniej higieny jamy ustnej,
  • używania dużej ilości fluoru w dzieciństwie.

Najczęściej jednak jest zaprogramowany przez naturę i zmienia się wraz z upływem lat, niestety na niekorzyść…

Zdarzają się również różnice w odcieniu kolejnych zębów u tego samego pacjenta w wyniku obecności próchnicy, naturalnej zmiany koloru martwego zęba, działania materiału wypełniającego ząb, a także naturalnej innej przezierności szkliwa na danym obszarze zęba.

Metody wybielania zębów

Aby odbudować równomierną biel zębów, pozbyć się przebarwień lub rozjaśnić uśmiech możemy zastosować skuteczny i bezpieczny zabieg wybielania zębów, który może odbyć się:

Niezależnie od wyboru metody wybielania, zęby do wybielania muszą być przygotowane. Takie przygotowanie obejmuje:

  • Usunięcie złogów nazębnych, czyli kamienia i osadu;
  • Usunięcie nieszczelnych wypełnień lub zabezpieczenie ich na czas wybielania;
  • Przeprowadzenie leczenia zębów ze zmianami chorobowymi.

Wybielanie jednoseansowe w gabinecie

Zabieg ten wykonany dedykowanymi preparatami oraz pod bezpośrednim nadzorem, zapewni śnieżnobiały uśmiech w czasie jednej wizyty. Niezwykle istotna jest tu diagnostyka w zakresie braku przeciwwskazań do wybielania, a także, w razie potrzeby, wykonanie ew. zabiegu higienizacji przed wybielaniem w celu uzyskania optymalnego i równomiernego wybielenia. Podczas wyboru tej metody nie do przecenienia jest możliwość dostosowania poziomu wybielania w odniesieniu do każdego zęba a nawet fragmentu zęba – w celu uzyskania równomiernego rozjaśnienia.

Procedura wybielania zębów z użyciem lampy wybielającej z akceleratorem obejmuje zabezpieczenie tkanek miękkich przed działaniem preparatu wybielającego, nałożenie preparatu wybielającego oraz naświetlanie zębów. Standardowy cykl wybielania to 3 × 15 min. Pacjent w każdej chwili ma kontrolę nad procesem wybielania – jeśli odczuje dyskomfort może przerwać dany etap wybielania.

W Stomatologii Cyfrowej do wybielania stosujemy lampę wybielającą Beyond Akcelerator Polus Advanced. Główne zalety stosowanego przez nas akceleratora wybielania to:

  • Technologia zimnego niebieskiego światła LED – obniżona ilość generowanego ciepła oraz optymalna częstotliwość aktywująca wybielanie;
  • Technologia Lightbridge – połączenie dwóch technik generowania wiązki promieniowania w celu uzyskania optymalnego strumienia światła, aktywującej proces wybielania;
  • Generator ultradźwięków – wywołuje efekt kawitacji preparatu, co zapewniać będzie równomierne wybielania na powierzchni zęba.

Po wybielaniu każdy pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe. Głównie dotyczą one powstrzymywania się – zwłaszcza przez kolejne 2 tygodnie – od palenia papierosów, picia kolorowych napojów (kawy, herbaty, soków, czerwonego wina) i barwiących potraw (np. buraków, jagód).

Po około dwóch tygodniach od zabiegu wybielania z użyciem akceleratora wybielania stabilizuje się kolor zębów, dlatego możliwa jest kolejna wizyta u stomatologa celem wypełnienia docelowego zębów kolorem identycznym w stosunku do uzyskanego odcienia wybielenia.

Nakładki do wybielania, stosowane w domu

Alternatywą do wybielania z wykorzystaniem akceleratora jest wybielanie z wykorzystaniem indywidualnie dopasowanych do zębów pacjenta nakładek do wybielania. W takim przypadku pacjentowi pobiera się wycisk lub komputerowy skan 3D uzębienia w celu przygotowania modelu i indywidualnego zaprojektowania nakładek wybielających. Ich budowa pozwala na bezpieczne dozowanie środka wybielającego bezpośrednio przez pacjenta w domu, a ich odpowiednia konstrukcja zabezpiecza tkanki miękkie przed kontaktem z substancją czynną.

Substancję wybielającą dedykowaną dla tego typu wybielania – bezpieczną i dopuszczoną do stosowania poza gabinetem stomatologicznym – wraz szynami wybielającymi dostarcza Stomatologia Cyfrowa, gwarantując właściwe przechowywania preparatu, a tym samym jego skuteczność.

Cały proces wybielania z użyciem indywidualnych nakładek trwa ok. 2–3 tygodnie. Zaletą tego rodzaju wybielania jest możliwość powtórzenia zabiegu wybielania po kilku miesiącach – wystarczy wówczas zaopatrzyć się w gabinecie stomatologicznym w odpowiednio dobrane preparaty wybielające.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

  • ciążą i okres karmienia piersią,
  • stan zapalny dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów,
  • uszkodzone szkliwo,
  • nieszczelne wypełnienia,
  • alergia na środki chemiczne (utleniacze lub środki pomocnicze).

Należy pamiętać o tym, że procedury wybielania nie działają na zęby martwe, wypełnienia kompozytowe, korony oraz mosty. W takich przypadkach zapraszamy do kontaktu – nasz lekarz przedstawi możliwości, które zapewnią Ci uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu innymi sposobami.

Odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ)

Z uwagi na pojawianie się wielu pytań dotyczących wybielania, poniżej zamieszczamy odpowiedzi na część z nich:

  1. Czy wybielanie jednoseansowe rzeczywiście daje zadowalający efekt?

    Wybielanie jednoseansowe najczęściej daje efekt satysfakcjonujący tak dla pacjenta jak i lekarza, jednak należy pamiętać, że jest on uzależniony od wielu czynników (np. wiek pacjenta, czynniki genetyczne, dieta).

  2. Czy można wybielać zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

    W przypadku aparatów lub retainerów założonych od strony językowej czy podniebiennej – nie ma przeciwskazań do wybielania. W przypadku aparatów ortodontycznych założonych od strony policzkowej czy wargowej należy zaczekać z wybielaniem do czasu zakończenia leczenia.

  3. Czy można wybielać zęby z uszkodzonym szkliwem?

    W przypadku uszkodzonego / popękanego szkliwa przed planowanym wybielaniem zębów zaleca się konsultację z lekarzem stomatologiem, który oceni czy w danym przypadku można wykonać zabieg.

  4. Czy wybielanie można połączyć z higienizacją?

    Zabieg usunięcia kamienia nazębnego oraz osadu to osobny zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Czasami może być wykonany bezpośrednio przed zabiegiem wybielania zębów, czyli na tej samej wizycie w gabinecie, zawsze jednak powinien ocenić lekarz, czy tuż po higienizacji, od razu na tej samej wizycie, można wykonać wybielanie zębów.

  5. Od jakiego wieku można wybielać zęby?

    Wybielanie zębów może być wykonane wyłącznie u osoby, u której zakończył się całkowicie rozwój zębów stałych. Oznacza to, że wiek pacjenta nie musi być jednoznacznym wyznacznikiem możliwości skorzystania z wybielania zębów. W przypadku młodego pacjenta najkorzystniej jest skonsultować zabieg z lekarzem.

  6. Jaka jest gwarancja śnieżnobiałych zębów?

    Kolor zębów, jak również uzyskany efekt wybielenia, w dużym stopniu zależą od indywidualnych cech zębów pacjenta. Jeśli oczekujemy spektakularnego efektu wybielania należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem i dobrać właściwą, odpowiednią i bezpieczną metodę uzyskania oczekiwanego efektu rozjaśnienia zęby.

  7. Czy można wybielać zęby z obnażonymi korzeniami?

    W przypadku pacjenta, który ma zęby z obnażonymi korzeniami, lekarz może zakwalifikować zęby do wybielania, jednak w takim przypadku konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie powierzchni zębów, które nie są osłonięte szkliwem.

Dodaj komentarz