W razie wystąpienia dolegliwości bólowych (po ustąpieniu znieczulenia), należy zażyć dotychczas stosowane środki przeciwbólowe dostępne bez recepty (Ibuprom, Paracetamol).
W razie niewielkiego krwawienia można wykonać zimny kompres zewnętrzny (nigdy ciepły!) – do foliowego woreczka włożyć kostki lodu, zawinąć w tkaninę i przykładać do skóry policzka (zewnątrzustnie), delikatnie uciskając. Nie wolno tego robić w trakcie działania znieczulenia, aby nie odmrozić tkanek.
W przypadku przedłużającego się, silnego krwawienia, należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego lub zgłosić się do najbliższej stacji pogotowia.
Założony opatrunek wchłonie się samoistnie po kilkunastu godzinach.
W 2–3 dobie po zabiegu może wystąpić obrzęk okolicznych tkanek. Szczyt obrzęku przypada na 3–5 dzień po zabiegu; utrzymuje się on kilka kolejnych dni, po czym samoistnie ustępuje.
Mogą wystąpić również podbiegnięcia krwawe („siniaki”) okolicznych tkanek (również na skórze).
W miejscach, w których przeprowadzono cięcia może pojawić się włóknik (białoszary nalot), stanowi on prawidłowe zabezpieczenie rany w jamie ustnej, nie wolno go usuwać; jego obecność jest warunkiem prawidłowego gojenia.
Po 10–14 dniach od wykonania zabiegu należy zgłosić się do lekarza prowadzącego celem zdjęcia szwów oraz oceny klinicznej.
Perfekcyjna higiena zębów ma ogromny wpływ na sukces leczenia! Zęby należy myć po każdym posiłku stosując do 6 tygodni po zabiegu miękkie szczotki pozabiegowe (np. pierwsze 2 tygodnie: Elgydium 7/100, przez kolejny miesiąc: Elgydium 15/100), po tym okresie można wrócić do typu szczotki używanej przed zabiegiem.
W trakcie mycia zębów bardzo ostrożnie operować szczotką do zębów w miejscu wykonanego zabiegu.
Do zdjęcia szwów nie nitkować okolicy, w której wykonano zabieg; w tym czasie 2–3 razy dziennie należy płukać jamę ustną roztworem zawierającym chlorheksydynę (np. Eludril, Corsodyl, Curasept, Gum Paroex, Abacil, Manusan, Paroplak lub Peridex) lub aplikować na ranę preparat z chlorheksydyną w formie piany (Alfa Piana).
Nie używać irygatora ani szczotki elektrycznej – przez 8 tygodni!
Nie wolno poddawać zębów piaskowaniu przez 12–16 tygodni po zabiegu.
Nie dotykać dłonią ani językiem okolicy, w której został wprowadzony implant.
Ewentualne leczenie ortodontyczne można rozpocząć/kontynuować co najmniej 6 miesięcy po zabiegu.
Ewentualne leczenie zachowawcze zębów może być kontynuowanie co najmniej po 4–6 tygodniach od wykonania zabiegu.
Terminowo (zgodnie z zaleceniem lekarza) należy zgłosić się na wizyty związane z wykonaniem rekonstrukcji protetycznej na implancie/implantach.