Podstawową koncepcją stomatologii estetycznej jest przywrócenie zębom naturalnego wyglądu z jednoczesnym uwzględnieniem podstawowych ich zadań czynnościowych.
We wcześniejszych latach w stomatologii estetykę można było uzyskać częściowo kosztem funkcji. Obecnie dzięki stosowanym materiałom jakie można używać w stomatologii oraz korzystanie z nowoczesnych procedur przygotowania i przeprowadzenia leczenia, wykonane prace są nie tylko wysoce funkcjonalne, ale i estetyczne. Mając możliwość spełnienia indywidualnych oczekiwań pacjentów, które często podlegają subiektywnym kryteriom, stomatolog może obecnie wykonać naturalnie wyglądające odbudowy, bez pomniejszenia walorów funkcjonalnych.
Znaczący rozwój stomatologii estetycznej uporządkował i pogłębił wiedzę jak przywrócić prawidłowe proporcje w obrębie twarzy, pozwalając stworzyć atrakcyjny uśmiech. Obecnie, w dobie wszechogarniających mediów społecznościowych, otoczenie stawia przed pacjentami nowe oczekiwania. Okazuje się, że nie tylko dbałość o ubiór, makijaż, fryzurę, pozwala zwiększyć naszą samoocenę czy atrakcyjność, ale również uśmiech, który ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a często bywa naszym powodem do zmartwień, a nawet wstydu. Z tego względu stomatologia estetyczna może być brana pod uwagę jako element wsparcia mentalnego. Udane leczenie stomatologiczne, a zwłaszcza zadowolenie ze swojego uśmiechu może wpływać pozytywnie na nasze emocje oraz relacje towarzyskie.
Przy kompleksowym kosmetycznym leczeniu stomatologicznym stosujemy często licówki porcelanowe. Pomimo, że wykorzystanie przeziernej ceramiki w stomatologii to już prawie 100-letnia praktyka, to jednak najnowsza generacja ceramiki pozwala uzyskać fizjologiczną przepuszczalność światła (naturalna przezierność nadaje zębom głębię optyczną, niezależnie od grubości uzupełnienia). Gwarantuje to efekt o najwyższych walorach estetycznych. Dodatkowymi atutami wykorzystania porcelany w leczeniu jest jej duża wytrzymałość. Trwałość materiału sprawdza się w leczeniu zaburzeń okluzyjnych, a nawet przy rekonstrukcji zębów przednich podczas ruchów protruzyjnych (wysuwanie żuchwy). Odporność ta pozwala cieszyć się niezmiennym wyglądem przez wiele lat. Licówki porcelanowe odporne są również na przebarwienia, a gładka powierzchnia, pozbawiona mikroporowatości, w znacznym stopniu zmniejsza ilość odkładania się płytki nazębnej, co ułatwia zachowanie właściwej higieny jamy ustnej.
Kolejnym atutem licówek porcelanowych jest jej biokompatybilność, która wynika z dużej stabilności chemicznej i znikomej cytotoksyczności. Prawidłowo zaprojektowane, wykonane i umieszczone na zębie, zapewniają nie tylko łatwe utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ale również wspierają zachowanie zdrowego przyzębia.
Podsumowując, zalety jakie zapewniają licówki porcelanowe to:
- Możliwa całkowita metamorfoza z zachowaniem własnych zębów
- Doskonała estetyka
- Dokładne dopasowanie
- Szeroki zakres stosowania
- Długoterminowa trwałość
Należy pamiętać, że wykorzystanie licówek porcelanowych w metamorfozie uśmiechu jest jedną z metod. W pierwszej kolejności należy skonsultować z lekarzem obecny stan zdrowia jamy ustnej, następnie dopiero, w oparciu o plan leczenia, realizować kolejne jego kroki. Bardzo ważnym elementem jest również określenie oczekiwań estetycznych pacjenta. Nie każdy pacjent ma życzenie posiadać śnieżnobiały uśmiech „gwiazdy z Hollywood”, niektórzy preferują naturalny, świeży wygląd zębów oparty wyłącznie na symetrii zębów i dziąseł. Dlatego nie można projektować uśmiechu nie widząc i nie badając pacjenta.
Podstawą pięknego uśmiechu jest odpowiednia harmonia zębów i twarzy. Dlatego projektując uśmiech bierzemy również pod uwagę takie czynniki jak wiek, płeć oraz preferencje kulturowe. Wszystkie powyższe elementy są omawiane i uzgadniane z pacjentem w trakcie wizyty konsultacyjnej oraz w trakcie leczenia, na które serdecznie zapraszamy.
Jaka cena i jaki czas by zrobić całą szczękę?