zastosowanie implantów

Co to jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny to element zastępujący naturalny korzeń zęba w przypadku jego braku. Stanowi on podporę dla odbudowy protetycznej (takiej jako korona, most, czy proteza), z którą scala się za pomocą elementów łączących. Implant najczęściej ma kształt śruby skonstruowanej w taki sposób, aby:

 • Zapewnić stabilność w kości – wspierać osteointegrację (prawidłowe wgojenie w kość);
 • Zapewniać minimalny stopień kompresji kości, a jednocześnie uzyskać odporność na siły zgryzu oraz siły boczne;
 • Zapewnić szczelność połączenia na poziomie tkanki miękkiej;
 • Posiadać taką konstrukcję, by śruba mocująca pracę protetyczną nie odkręcała się podczas codziennego użytkowania.

Głównym celem stosowania implantów dentystycznych jest odtworzenie zdolności prawidłowej pracy narządu żucia z jednoczesną możliwością poprawienia wyglądu uśmiechu. Okazuje się, że brak nawet pojedynczego zęba skutkuje gorszym rozdrabnianiem pokarmu, a tym samym mniejszą dostępność enzymów trawiennych, co przekłada się na gorsze przyswajanie cennych składników z pokarmu.

Skutki braków w uzębieniu w perspektywie czasu

Luki w uzębieniu w głównej mierze prowadzą do:

 • Utraty masy kostnej w miejscu brakującego zęba. Powoduje to obnażenia i gorsze utrzymanie zębów sąsiadujących, a przy większej utracie kości – zmiany w rysach twarzy.
 • Przesunięcia się zębów sąsiadujących w miejsce brakującego zęba, co prowadzi do wad zgryzu, braku wydolności żucia, przeciążenia zębów. Podnosi to ryzyko pęknięć i złamań pozostałych zębów.
 • Zmiany wzorca żucia.
 • Zaburzeń mowy.

Powyższe czynniki z biegiem czasu mogą pogłębić zmiany w jamie ustnej i prowadzić do kolejnych schorzeń takich jak:

 • Wysuwania się nieobciążonych zębów;
 • Przeciążenia, powstawania recesji oraz stanów zapalnych w zębach przejmujących funkcje utraconych zębów;
 • Bólu i schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Oznacza to, że bardzo ważnym czynnikiem jest czas pomiędzy momentem utraty zęba, a wszczepieniem implantu. Jeśli nastąpiły już znaczące zmiany w jamie ustnej, często przed zabiegiem implantacji konieczne jest wykonywanie zabiegu odtwarzającego odpowiednią ilość (i jakość) masy kostnej, takiego jak:

 • Augmentacja (sterowana regeneracja) kości;
 • Augmentacja dziąsła;
 • Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift).

Optymalne posadowienie implantu

Aby w sposób najbardziej optymalny i prawidłowy zaplanować posadowienie implantu należy wziąć pod uwagę nie tylko ilość i jakość dostępnej kości, przebieg nerwów i naczyń oraz innych ważnych leżących wokół miejsca zabiegowego struktur, ale przede wszystkim uwzględnić kształt i obszar przyszłej odbudowy protetycznej, jej zaplanowaną funkcję oraz nie mniej ważny – estetyczny aspekt.
Dlatego już na etapie planowania leczenia implantologicznego lekarz wykorzystuje nowoczesne techniki diagnostyki takie jak: tomografia komputerowa CBCT, skan wewnątrzustny 3D, oprogramowanie do modelowania 3D, do projektowania uśmiechu DSD, i łącząc te dane ustala najlepszą możliwą lokalizację implantu.

Cyfrowa obróbka danych diagnostycznych pacjenta wraz z cyfrowym projektowaniem uśmiechu pozwalają ocenić, który z wariantów leczenia (długość i średnica implantu, miejsce i kąt wprowadzenia, sposób odbudowy protetycznej) może być najkorzystniejszy.

Tak przeanalizowane dane oraz opracowanie finalnego położenia wszczepu pozwala jeszcze przed implantacją określić, czy i w jakim zakresie niezbędne są zabiegi odbudowy masy kostnej. Mając dokładnie zaplanowane miejsce posadowienia poszczególnych implantów lekarz może w oparciu o cyfrowy model uzębienia zlecić przygotowanie szablonu chirurgicznego do nawigacji podczas zabiegu. Indywidualnie opracowany szablon zapewnia wprowadzenie implantu nie tylko zgodnie z zaplanowanym optymalnym miejscem i kierunkiem, ale również na wcześniej ustaloną głębokość.

Takie wsparcie w trakcie zabiegu chirurgicznego w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych (np. obnażenia wszczepu, martwicy kości lub sąsiedniego zęba), oraz sprawia, że odbudowa protetyczna będzie optymalna zarówno pod kątem obciążenia siłami zgryzowymi jak i pod kątem estetycznym.

Prawidłowo przeprowadzona procedura wszczepiania implantu, właściwe obciążenie protetyczne oraz odpowiednie postępowanie pacjenta pozwala na odtworzenie funkcji żucia, zatrzymanie postępującego zaniku kości w miejscu utraty zęba, co przekłada się na ładny uśmiech i dobre samopoczucie przez wiele lat.

Pamiętajmy, że na sukces w leczeniu implantologicznym składa się wiele czynników i każdy z nich ma ogromne znaczenie i każdy z nich może być najsłabszym ogniwem łańcucha powodzenia. Właściwa współpraca lekarza i pacjenta oraz pełne zaangażowanie obu stron, zastosowanie się do procedur oraz wsparcie dostępnymi cyfrowymi technologiami w stomatologii zmniejsza ryzyko niepowodzenia i sprawia, że lekarz i pacjent mają radość z wykonanej odbudowy. Tego życzymy sobie i Wam, drodzy Pacjenci! 😉

4 komentarze do „Co to jest implant dentystyczny?”

 1. Witam,
  sprawdziłam w cenniku, że implant kosztuje 3 tys. zł. Zęba (górna 5-tka) straciłam ponad 4 lata temu, z powodu nieudanego leczenia kanałowego, jaki może być całościowy koszt wprawienia implantu? Mam 42 lata, pozostałe zęby są wyleczone (kilka ubytków, 2 zęby trzonowe były leczone kanałowo).

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   koszt całkowitego leczenia braku zęba jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od ilości dostępnej kości w planowanym miejscu implantacji. Dlatego bez szczegółowego badania pacjenta i zdjęć radiologicznych nie ma możliwości zaplanowania i wyceny leczenia.
   Zapraszam na wizytę, w trakcie której po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego oraz szczegółowego badania (m.in. periodontologicznego, pod kątem sanacji jamy ustnej, wywiadu dotyczącego stanu ogólnego) sprawdzę, czy nie ma przeciwwskazań do leczenia implantologicznego i omówię plan dalszego postępowania, jego etapy oraz koszt.

   Odpowiedz
   • Dzień dobry,
    leczenie protetyczne z wykorzystaniem implantu jest indywidualnym procesem, który planowany jest wspólnie przez lekarza i pacjenta i zależy od warunków i stanu jamy ustnej. W przypadku planowania takiego leczenia, podczas badania i konsultacji pacjent otrzymuje kompletną informację obejmującą zakres i koszt przyjmowanego leczenia.

    Implant jest śrubą wprowadzoną w kość, na nim mogą być osadzone różne prace protetyczne, dlatego całkowity koszt leczenia zależy od rodzaju i zakresu uzupełnienia uzębienia.

    Zgodnie publikowanym cennikiem wszczepienie implantu to koszt 3 tys. zł, koszt korony na implacje wraz z łączniki to 3,5 tys. zł, pełne badanie wraz konsultacją to koszt 400 zł, zdjęcie pantomograficzne to koszt 70 zł, tomografia CBCT to koszt od 150 zł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz