Świadomość zapewnienia podstawowej higieny jamie ustnej (głównie zębów) istnieje u ludzi od czasów prehistorycznych, a od ponad pięciuset lat istnieje taki wynalazek jak szczoteczka do zębów. Mimo nieustannego rozwoju medycyny, poznawania funkcjonowania naszego ciała, głębokiego zrozumia mikrobiologii, okazuje się, że najprostsze działania profilaktyczne dają najlepszy efekt.
Mowa tu o oczyszczaniu i szczotkowaniu jamy ustnej. Od dzieciństwa dowiadujemy się, że należy szczotkować zęby, najkorzystniej minimum rano i wieczorem. Wydawałoby się: banał, ale czy na pewno?
Większość pacjentów potwierdza, że myje zęby (raczej regularnie), jednak nie sam akt jest ważny, ale to, w jaki sposób jest on realizowany.
Każdy pacjent, u którego widzimy potrzebę przeprowadzenia indywidualnego instruktażu podstawowej higieny jamy ustnej uzyskuje informacje, jakimi przyrządami, w jaki sposób oraz jak sprawnie działać, by odzyskany uśmiech zagościł u niego na długo.
Poprawnie wykonywana higiena jamy ustnej oprócz odświeżenia oddechu zapewnia:
- usunięcie resztek pożywienia,
- usunięcie osadu,
- usunięcie części mikroflory z zębów i kieszonek dziąsłowych,
- masaż dziąseł.
Tak wydawałoby się prosty zabieg, może w znacznym stopniu ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego, zapobiec rozwojowi próchnicy i paradontozy.
Zapraszamy do obejrzenia instruktażu przeprowadzonego przez asystentkę stomatologiczną – panią Kamilę Izmajłowicz.